Stěny podle představ – začínáme plechovým královstvím

Prostor tvoří stěny a protože jsou pro zachování mobility kontejnerové stavby potřeba stěny lehké, zvolili jsme suchou výstavbu příček ze sádrokartonu.

Základem pro připevnění sádrokartonových desek j2016-04-28 16.59.51-2sou konstrukce z plechových profilů, které tvoří nosnou konstrukci, která umožní vyrovnat malé nerovnosti a přestože tvoří pevnou konstrukci pro sádrokartonovou nebo sádrovláknitou desku, umožňuje podkladu tzv. „pracovat“ trochu jinak, jako samotné desce. Vetšinou se této vlastnosti využívá při instalaci sádrokartonu v podkrovních místnostech, kde mají dřevněné trámy jiné vlastnosti, jako konstrukce z ocelového plechu, my však toho využijeme ke kompenzaci tepelené roztažnosti ocelového kontejneru, jakožto pevné nosné konstrukce, která navíc při přepravě na návěsu kamionu může být mírně „pracující“. Proto, aby však tato funkce byla výhodou a ne špatnou vlastností, je třeba konstrukci správně poskládat a připevnit.

Pro instalaci nosné konstrukce sádrokartonu z ocelových profilů jsme použili klasickou metodu, kdy do voděodolné dřevotřískové podlahy jsme ocelové profily přichytili vruty do sádrokartonu 3,5mm o délce 25mm (klasické černé provedení) a do stropu (trapézový plech kontejneru 3mm) TEX samořez2016-04-28 17.11.06nými vruty 4mm o délce 15mm (kratší by byly lepší, ale běžně se nevyrábějí) v provedení galvanický zinek. Po obvodových stěnách a pro tenké příčky jsme z důvodu úspory místa použili profily šířky 50mm, pro stěny, kde budou skryty inženýrské sítě jako větší množství elektrorozvodů, odpady a trubky pro vodu, pak profily šířky 75mm.

Pro zakládací lištu do podlahy a stropu jsme použili profil UW. Svislý profil, který se do UW profilu zasune a nastaví podle šířky sádrokartonové desky, se označuje CW. Pro správné usazení profilů a kolmost stěn je důležité použít vodováhu. Detailní popis používaných profilů a označení dalších typů najde kupříkladu na webu Xstavba.cz.

Označení dalších profilů nebudeme více rozebírat, protože strop bude tvořen z dřevěných latí s perkem a drážkou (dřevěný obklad pro krásný dojem z použití přírodních materiálů) a stropní profily tudíž nebudeme používat. Více se o nich dočtete na zmiňovaném webu Xstavba.cz.

2016-04-28 16.59.33A dvě rady nakonec:

Pro dělení profilů s výhodou používáme klasické nůžky na plech se zahnutým ostřím. Je možné je zakoupit ve většině prodejen s nářadím. Vyrábí se pro pravou i levou ruku! Pokud upřednostňujete dělení materiálu řezáním, je možné použít úhlovou brusku. Pokud máte po ruce aku, ušetříte spoustu času. Pokud ji však použijete, je potřeba dodržovat bezpečnost práce a po ukončení řezání je doporučeno ponechat na pracovišti hlídku ještě po dobu 4 hodin ! Přece jen pracujete na dřevěné dřevotřískové podlaze s nástrojem vytvářejícím volně poletující jiskry.

Druhá rada je také ohledně bezpečnosti práce. Při dělení materiálu vznikají ostré hrany! Pracujte opatrně a dávejte pozor na možnost vzniku tržné rány!

Komentáře z facebooku

Komentéře

4 thoughts on “Stěny podle představ – začínáme plechovým královstvím

  1. Ještě jsem se chtěl zeptat, jak jste říkal, že stavíte dům z kontejnerů – ty jsou z kovu, jestli se nemýlím – to není úplně zdravé – má to efekt faradayovi klece nebo ne?

    • Ano, máte pravdu. Kontejner, ze kterého stavíme dům, je opravdu z oceli a funguje jako Faradayiho klec pro velké spektrum kmitočtů. Ostatně stejně tak, jako panelový dům, který je vyztužený ocelovou armaturou s rozetupem cca 10-12cm. Vlnová délka nejpoužívanějších signálu tz. Wifi a GSM je cca 11cm pro Wifi a 18cm pro GSM. Tudíž z pohledu působení odrazů těchto nežádoucích signálů, má na obyvatele stejný vliv, jako pobyt v panelovém domě. Všechny ostatní signály mají kmitočet nižší, tudíž větší vlnovou délku. Tz. pro ně funguje panelový dům i kontejner opět jako zrcadlo. To je také důvod, proč pro GSM plánuji vytvořit tzv. skřínku umístěnou mimo plášť kontejneru, která bude sloužit pro noční uložení těchto přístrojů a působení nežádoucího elmag. záření na obyvatele bude tímto způsobem eliminována. Vliv WiFi je řešitelný snížením výkonu AP (routeru) na minimální možnou hodnotu, která na pokrytí obývacího pokoje bude plně dostačovat, ale nebude mít takový dopad na obyvatele domu. V panelovém domě jsem nikdy zatím neviděl nikoho nic takového řešit 😀 Naopak je potřeba co největší výkon WiFi routeru nebo AP z důvodu rušení okolními sítěmi, protože kumulace těchto aktivních prvků v panelových domech je obrovská. Každá domácnost má dnes svoje WiFi. A pro využití plné rychlosti spojení je možné bez ovlivnění použít pouze 3 nezávislé kanály :-/

  2. Velice zajímavé čtení, je to něco čím by se mělo zabývat více lidí. Myslím si, že s pomocí vaší dokumentace bude pro mnoho lidí snazší odpoutat se od sítí, jako vy! Držím palce a hezké bydlení!

    • Pěkný den. Děkuji za pochvalu a za přání. To je právě důvod, proč to dělám 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *