Neubývají palety cihel, ale kotouče do úhlové brusky :-D

Hrubá stavba v podobě námořního konejneru je hotová. Po důkladném naplánování rozmístění oken a dveří můžeme přistoupit k vyřezání stavebních otvorů do trapázového plechu výplně kontrukce.

Před samotným vyřezáváním otvorů však musíme zajistit, aby do prostoru mezi kontejnery nepronikala dešťová voda ze střechy. U námořních kontejnerů je totiž dešťová voda odváděna 2016-04-13 10.50.23ze střechy přímo na stěnu kontejneru. Způsob odvodu dešťové vody ze střechy je odlišný od způsobu, jakým se voda odvádí ze střechy obytných buňek. V případě obytných buňek se voda hromadí u okrajů střechy a odvádí se vnitřkem profilu nosné kontrukce pod kontejner. Zajištění způsobu v našem případě je však dočasné, protože v budoucnu bude nad střešní částí 400mm tepelné izolace a kromě parotěsné folie pod izolací a paropropustné folie nad izolací, ještě bude na povrchu střešní krytina, tedy běžná pultová konstrukce střechy.

Přes krytinu hotové střechy se dešťová voda nedosta2016-04-13 10.51.03ne a proto utěsnění postačuje provizorní do doby, než bude konstrukce střechy hotová. Zvolili jsem tedy utěsnění pomocí PU pěny, kterou se spáry ve střeše mezi kontejnery vyplní přímo ze střechy. Pro vyplnění dvou spár o délce 2x12m, jak je viditelné na obrázcích, postačí běžně jedno balení PU pěny o velikosti 750ml, ať už pistolová nebo trubičková. Po zaschnutí vytvoří pěna, na dobu než střechu dokončíme, dostatečně neproniknutelnou bariéru pro dešťovou vodu. Po dokončení kontrukce střechy, pak pěnu mechanicky odstraníme tak, aby bylo možné kontejnery opět rozebrat a převézt je na místo určení.

A nyní můžeme přistoupitk vyříznutí otvorů pro dveře, které planujeme mezi jednotlivými kontejnery a také dveře a okna na obvodovém plášti objektu. Nejprve jsme vyříznuli otvory pro dveře ve stěnách uvnitř mezi kontejnery a teprve po dodání venkovních oken a dveří dodavatelem, otvory na plášti objektu.

Pro vyřezání otvorů do trapázového plechu tloušťky 2-3mm (dle výrobce kontejneru) je vhodné použít úhlovou brusku o velikosti kotouče 230mm a o výkonu minimálně 2200w. Malou úhlovou brusku pro kotouče průměru 125mm s výkonem do 1200W je vhodné použít pouze pro dořezávání míst, kde se nedostanete tou větší. Nad prací pomocí nůžek na plech nebo pouze s menší úhlovou 2016-04-13 10.55.48bruskou vůbec nepřemýšlejte. Plech je dosatečně silný na to, aby jejímu výkonu odolal a mohli by jste ji lehce odrovnat už na relativně malém kousku řezu.

Při řezání otvorů je třeba také počítat s váhou plechu, která není malá. 2016-04-13 12.00.15Proto je vhodné začít spodní částí a následně doříznout část horní. Plech vlastní vahou spadne dolů a neskřípne kotouč úhlové brusky. Doporučuji také nevyřezávat naráz větší kusy trapézového plechu jak cca 4m2. I takový kousek je dost těžký, aby jej byli schopní přepravit v rámci kontejneru nebo do jeho blízkého okolí, v rukách dva lidé. Větší kusy se nevhodně kroutí a protože po úříznutí mají ostré hrany, je jejich přeprava ručně, a to i v rukavicích, velmi nebezpečná.

Bezpečnost není dobré podceňovat při jakékoliv práci a ikdyž ji budete dodržovat, přeji při práci hodně štěstí.

Komentáře z facebooku

Komentéře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *