Jedním za tří důležitých vlastností naší nové energeticky nezávislé stavby je její mobilita a to i po sestavení a zprovoznění. Nechceme se vázat na konkrétní pozemek a mobilheim je pro nás dost extrém. Proto jsme zvolili jako základ námořní kontejnery. Tento hotový a kvalitní základ zaručí následující parametry základu konstrukce:
- pevnost a stabilitu – protože jejich nosnost je až 30 tun
obsahu a je možné jich stavět až osm na sebe při plném zatížení, tz. při 30ti tunách na kontejner
- tuhost konstrukce pro přepravu – kombinace ocelového rámu a trapézového plechu jako výplň rámu zajistí stabilní prostředí pro uchycení vybavení, zateplení i vnitřních konstrukcí i skleněných výplní
- unifikované rozměry pro přepravu – převážet je možné hotovou konstrukci na běžném návěsu určeném pro přepravu lodních kontejnerů (ovšem kvůli zateplení pouze jako nadměrný náklad)
- jednoduchost složení a rozložení kontrukce – spojky rámů jsou také k zakoupení
- pevná podlaha – nosnost podlahy kontejneru je zmiňovaných 30 tun, tudíž stabilní podklad pro jakýkoliv povrch podlahové krytiny a to včetně zateplení zevnitř i z venku
- možnost nákupu použitých kontejnerů – cena použitého kontejneru je i třetinová jak nového a je velmi příhodná pro základovou konstrukci stavby
Pokud se rozhodnete také využít pro základ vaší stavby použité kontejnery, je možné vybírat z několika velikostí. Osobně doporučuji vybírat z kontejnerů o velikosti 40 stop a s označením HC (High Cube) z toho důvodu, že výška kontejneru o 30cm převyšuje výšku stropu běžné místnosti a je možné ji využít pro vytvoření podhledů, kde schováte nejrůznější rozvody sítí, zateplení nebo rozvody rekuperace vzduchu a podobně.
Nyní krátká reportáž z nákupu a výběru použitých kontejnerů ve firmě www.caru.cz a její brněnské pobočce, která kontejnery nabízí. Můžu jen doporučit jejich osobní přístup. Pokud o však chcete hledat i jinde nebo jste z jiné lokality jak Brno, můžete hledat třeba zde.
Super, držím palce, taky jsem spolupracoval na stavbách z kontejnerů viz. https://www.facebook.com/Container4House/?fref=ts, vlastní dům jsem ale stavěl ze samonosných sendvičových SIP panelů (OSB+PS+OSB). Jsem v řadové zástavbě, takže kontejnery by v mém případě ztratily mobilitu, chtěl jsem teplovodní podlahové topení a neřešit tepelné mosty. Další dům plánuji z EURO palet:-)
Zajímavá myšlenka, ale potvrzuje mou teorii, že stavět se zá z čehokoliv 😀
TIP na uspořádání kontejnerů: http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/394392-dum-tvoreny-ctyrmi-budovami-nabizi-prijemny-klid-na-jinak-vetrnem-pobrezi.html
..a to jsem si myslel, že mám inovativní řešení 😀 No evidentně je možností nespočet. Jen mě trochu trápí tepelný únik takového objektu. Ikdyž se použije v prosklených částech 3 a více sklo, tak je pořád tepelný únik 5 krát větší jako zateplená stěna. Holt u moře, více na jih, jsou trochu jiné podmínky jako u nás. Hlavně v zimě……v našich podmínkách musíme trochu více dohánět :-/
Souhlasím. Jinak ten problém lze údajně eliminovat speciální vrstvou, která propouští vlnové délky tepla zvenku, ale méně tepla zevnitř ven. Vlnové délky tepla, které vznikají uvnitř jsou totiž trochu rozdílné. Známý tuto technologii použil.
….tuším, že máte na mysli Trombeho stěnu. Bližší info, jak principielně funguje je na Wikipedii zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Trombeho_st%C4%9Bna
Dobrý den. Narazil jsem na Vaše stránky a moc mě potěšilo že někdo staví právě tímto způsobem a že vynaloží i svůj čas aby prezentoval své myšlenky a stavbu.
Velmi vážně zvažuji že bych postavil podobný dům jako Vy. A jsem ve stádiu sběru dat a faktů o tom jak takový dům vůbec postavit, zateplit, vytápět a žít v něm bez obav.
Chtěl jsem se zeptat jesli to není moc otázka na tělo jestli máte nějak rozepsanou kalkulaci na takovou stavbu? Jakým způsobem jste si zajistil přetvoření kontejneru (myslím tím jestli máte najmutou firmu, nebo dělníky kteří vám dle Vašeho zadání vyříznou plechy,připraví nosné konstrukce pro sádrokarton,vodu,elektřinu atd?? ).
Děkuji za odpověd.
Pěkný den. Jsem moc rád, že se stránky i informace líbí a jsou čtené a zajímavé pro lidi, kteří tuto problematiku řeší. To, že informace o vývoji stavby uvádím, dělám právě proto, aby se možnosti dostaly do povědomí co největšího počtu lidí. Snížit počáteční ivestici na dům a ušetřené peníze investovat do technologie soběstačnosti, je můj cíl a požadované řešení.
Rozpočet na celou stavbu od nějakého dodavatele na klíč sice nemám, ale podle hrubých odhadů by stavba včetně technologie soběstačnosti měla v materiálu vycházet něco kolem 1,2mil. Práce nepočítám, protože je provádím sám svépomocí. Tyto práce mě natolik baví, že výstavbu domu mám jako koníčka, což je podle mého názoru nejlepší způsob výstavby. Práce se nedělají proto, aby se na nich vydělalo a byly hotovy rychle a na úkor kvality, ale dělám to pro sebe a svou rodinu. Má to však nevýhodu :-/ Práce dělám ve chvílích volna mezi prací, tz. maximálně 3-4dny v týdnu. Proto bude výstavba podle plánu trvat cca 4-6 měsíců…..