Jednoduchý TIP jak ušetřit draze zaplacenou tepelnou energii v domácnosti

Pokud máte dobře zateplený dům, největší plocha, kterou Vám uniká teplo, jsou okna. Samozřejmě, že čím více vrstev skel a prostoru s plynem v oknech máte, tím menší tepelný únik mají. Dnes jsou okna běžně dvouvrstvá, čím dál častěji však výrobci dodávají okna tří a vícevrstvá. To, že utíká nejvíce tepla okny je obecně známé a proto naše babičky a dědové stavěli domy s co nejmenšími okny nebo tepelný únik často kompenzovali těžkými záclonami. V dnešní moderní, energeticky náročné době, se však staví domy s velkými okny a závěsy již používá málo kdo. Všichni, kteří si tuto skutečnost uvědomují a jejich finanční možnosti to dovolí, si již pořídili tepelně izolující venkovní žaluzie, které únik tepla omezí. Největší tepelná ztráta okny je v zimě v noci, kdy venkovní teplota klesne mnohem níže jako přes den. Proto je vhodné zamezit úniku tepla v noci zaluzie_pixpřidáním další izolační vrstvy, tedy stažením žaluzií. Za tmy přece ven ani vidět nepotřebujeme. Ráno, hned jak vyjde sluníčko, pak žaluzie vytáhnout a využít schopnosti dopadajícícho slunečního zaření ohřát podlahu v místnosti, ikdyž je venku hluboko pod bodem mrazu.

Cena žaluzií se však pohybuje kolem 3-10tisíc za jedno okno běžné velikosti a to podle způsobu „uklízení“ lamel do krytu, v závislosti na možnostech a profilu, ve kterém se žaluzie mohou pohybovat nebo na izolačních schopnostech lamel. Cena se odvíjí také od způsobu zpouštění a ovládání, zda mechanicky nebo elektricky s dálkovým ovládáním. Výdaj za pořízení pak může vystřelit hodně vysoko a rozhodování při nákupu, kolik do venkovních žaluzií investovat, může hodně ovlivnit i vlastní přesvědčení, že nám to přinese úsporu na výdajích za teplo.

Proto pokud máte chuť vyzkoušet, kolik energie Vám útíká okny, přináším Vám jednoduchý, ale velmi praktický TIP, jak začít šetřit draze zaplacenou tepelnou energii bez velkých nákladů na test samotný.

Pro realizaci budete potřebovat pouze kus lepenky z větší krabice třeba od spotřební elektroniky, ruličku hliníkové fólie (staniolu), běžné kancelářské lepidlo a nůžky.alufolie_okno

Z lepenky vystřihněte obdelník o velikosti, která přesně odpovídá velikosti skleněné výplně tak, aby se v profilu rámu kolem skleněné výplně zpříčila a bez nutnosti fixace sama v rámu držela. Připravenou lepenku pak natřeme po obvodu a úhlopříčkách lepidlem a na takto připravenou podložku nalepíme po celé ploše hliníkovou folii.

Vzniklou odraznou plochu večer po setmění vložte do rámu okna plochou pokrytou hliníkovou folií směrem do místnosti. Hliníková odrazná plocha velmi omezí ochlazování vzduchu v místnosti kontaktem z chladnou plochou skleněné výplně, která je ochlazována studeným vzduchem proudícím kolem okna z venkovní strany. Uvidíte, že rozdíl bude znatelný……

Své zkušenosti z pokusu můžete napsat do komentářů pod tento článek. Rád bych zjistil, zda to není pouze můj pocit, že je v místnosti tepleji 😀

Motivací pro tento pokus pro mě byl tento článek.

Komentáře z facebooku

Komentéře

2 thoughts on “Jednoduchý TIP jak ušetřit draze zaplacenou tepelnou energii v domácnosti

  1. Opravte si nesmysl: „Vakuová okna“. Plochá vakuová okna se sklem tl. 5 mm a méně bez vnitřních příček? Víte jaký by byl tlak na sklo? Okamžitě by prasklo! Pro okna se používají plyny, které mají menší tepelnou vodivost než vzduch. Žádné vakuum. Úplné vacuum prakticky ani vyrobit nelze, lze vyrobit pouze řidší vzduch. Existují pouze jedny ploché termické solární panely, kde je podtlak a přestože sklo je kalené, podepírají ho pacičky, aby se neprolomilo. Jinak se používají válce, které podtlak ustojí. I když máte okna – víceskla s arzenem nebo jiným plynem, říká se, že se tam přesto udrží jen cca 5 let. Udržet vacuum je ještě těžší, experimentoval jsem s dutinkovým polykarbonátem a vyrobil první izolaci s proměnným tepelným odporem – tj. nechal jsem vývěvu stále připojenou, protože udržet vaccum bylo docela náročné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *