Jsem (ne)závislý?!

Dnes byla neděle, tiredmanletní slunečný den plný pohody v přírodě s rodinou, v průběhu kterého jsem chtěl sám sebe proklepnout, zda jsem schopen přežít bez nutnosti sáhnutí do zásob nebo využití nákupu v obchodě, ať už čehokoliv. Výsledek: Stejně jako většina ostatních – NE :-/ Musím konstatovat, že jsem závislý na civilizaci. Na službách, energiích, potravinách a vodě, kterou nakupuji. Pokud jste závislí, stejně jako já a rádi byste s tím něco udělali, pojďme se zamyslet nad jednotlivými závislostmi.

Závislost na energiích představuje především topení v zimě a chlazení v létě. V současném teplém počasí jsme si zvykli svá obydlí ochlazovat pomocí klimatizací, ikdyž naši předkové využívali mnohem méně finančně i technologicky náročnějších řešení, která využívala fyzikální zákony bez potřebných energií.heating

Naopak otop objektů k bydlení i práci, v chladném zimním období a v našich zeměpisných šířkách, je nevyhnutelný. Vše záleží pouze na odolnosti objektu uchovat teplo, případně schopnosti jeho akumulace. Tedy pokud pominu objekty typu ZeměLoď a jim podobné.

Se závislostí na elektrické energii je možné se setkat na spoustě míst kolem nás a nemusíme chodit daleko. Stačí se rozhlédnout. Málokdo se dnes holí břitvou nebo mechanickým holícím strojkem, ruční šlehač už je také v málokteré domácnosti a spousta dalších jako jsou notebook, telefon a televize leží opodál. A to už vůbec nemluvím o zástupcích takzvaných bílých spotřebičů jako jsou pračka, lednice, mikrovlnná i obyčejná trouba, varná deska nepočítaje větší množství různých dalších kuchyňských pomocníků jako jsou roboti, mixéry, varné konvice a kávovary. Ano, je jich velká spousta a všechny tyto spotřebiče by jste bez elektrické energie mohli zahodit! Takže i v této oblasti jsem zjistil, že jsem závislý!

Po výletě s dětmi šupajda do sprchy a tudíž ohřát vodu. Ohřev teplé užitkové vody je snad nejlépe pořešená závislost. Spousta lidí ji totiž vyřešila solárním ohřevem vody, případně zbytkovou energií z fotovoltaického systému. Tudíž tuto závislost není třeba moc rozvádět.

Tento článek píšu v době, kdy celý dům spí a já sedím v obývacím pokoji, s notebookem v klíně a na gauči pod lampou. A v tu chvíli jsem si uvědomil svou další závislost a to závislost na světle. Od dob čtyřicátých let minulého století, od smrti Thomase Alva Edisona se hodně změnilo a to nejenom ve využití jeho tehdy převratné technologie, ale změnil se především přístup civilizace k práci, protože díky umělému osvětlení je možné pracovat nejen v době slunečního svitu, ale také v noci, kdy slunce nesvítí.

Další nespornou závislostí je nutnost používat, ať už k pití nebo vaření, tak k mytí, chlazení a ostatním činnostem vodu. Ano, závislost na pitné vodě je také jedna z nejdůležitejších. Mnozí sice podotknou, že vody je dostatek a že mají vlastní studnu, kde je pitná voda, tudíž mají tuto závislost pořešenou, ale takových idálních zdrojů pitné vody, s nástupem dusíkatých hnojiv, herbicidů a pesticidů, používaných v zemědělství, čím dál více ubývá. Mimochodem pokud mátě vlastní studnu, jak často děláte rozbor v laboratoři? Odebíráte vodu z vodovodního řádu? A myslíte, že je tam voda v pořádku? Kupujete pouze balenou vodu na pití? To je opravdu drahý způsob a ne zrovna ideální z hlediska kvality vody!

Další a jednou z nejdůležitějších závislostí je závislost na nakupovaných potravinách. Ale ruku na srdce, víme co jíme? A vegetablenaopak dokáže někdo z nás říct: „Jsem soběstačný výrobou vlastních potravin, zeleniny, ovoce, masa a mléčných produktů“? Pro všechno dnes jdeme do obchodu, kde to máme zabalené v pytlíku s cenovkou.

Závislost na ostatních výrobcích, tz. nepotravinách je také velká. Nakupujeme čistící, prací a další pomocné prostředky, nástroje, přístroje a další produkty, které používáme běžně v domácnosti. Nejzávažnější je podle mého názoru současný přístup k nákupu produktů. Protože nabídka převyšuje poptávku, cena produktů jde razantně dolů a namísto opravy starého produktu zhodnotíme, že již je morálně a designově zastaralý a raději koupíme produkt nový, než abychom přemýšleli nad opravou produktu starého. Vždy si to ještě obhájíme, že to stojí pár korun a za ty peníze se to přece nevyplatí opravovat, že :-/ a s tím úzce souvisí závislost na likvidaci odpadů a ostatních službách souvisejících s likvidací nepotřebných věcí.

Pokud bychom shromažďovali všechny již nepotřebné věci a nebyl by nikdo, kdo by je likvidoval, za chvíli by jste si doma neměli ani kamodpad stoupnout. No jen si vzpomeňte, kolik jste za posledních deset let měli doma mobilních telefonů. 3 nebo 5? 😀 Likvadace odpadů z domácnosti je totiž také obrovský byznis. Ke každému elektronickému výrobku, totiž z našich kapes při nákupu platíme tzv. ekologickou daň, která se použije pro následnou likvidaci výrobku až doslouží. Také z každého litru

nakoupené vody, zaplatíte stočné. A je jedno jestli ten litr vypijete a následně vymočíte nebo jestli se s ním osprchujete nebo zalijete záhon.

Prostě platíte a platíte a peníze vám mezi prsty protíkají do kanálů. Vy jste samozřejmě nuceni peníze vydělávat a vydělávat a pak vám mezi prsty neutíkají jen ty peníze, ale i život a po přečtení tohoto článku najednou procitnete. Rozhlédnete se kolem sebe a zjistíte, že je Vám 50 let a nejlepší léta máte za sebou a uvědomíte si, že jste vlastně celý život trávili v práci kvůli tomu, aby jste si mohli dovolit nakupovat služby, které vlastně vůbec nepotřebujete, protože je spousta mnohdy i jednoduchých možností, jak se zbavit závislostí o kterých jsem se zmiňoval.

A o tom, jak je možné úplně odstranit nebo alespoň zmírnit uvedené závislosti, se budeme postupně zabývat v seriálu článků, které budou zveřejňovány na serveru www.zijemebezsiti.cz. Pokud Vás tato problematika zajímá a máte zájem změnit svůj život a být nezávislým, zaregistrujte svou mailovou adresu ve formuláři vpravo nahoře na této stránce a neunikne Vám žádný z příspěvků, který bude zveřejněn na toto téma na tomto serveru.

No a pokud Vás napadá nějaká další závislost, vyjma závislosti na alkoholu, drogách, kofeinu a třeba cukru (ale to by bylo na další vyprávění), na kterou bychom se měli zaměřit nebo by jste se rádi pochlubili jak jste své zavislosti vyřeliši Vy, napište komentář pod článek. Rád se přiučím sám, ale věřím, že informace přijde vhod i spoustě čtenářů tohoto příspěvku.

Komentáře z facebooku

Komentéře

2 thoughts on “Jsem (ne)závislý?!

  1. Pokud se nechcete odstěhovat do ráje, úplné nezávislosti tady sotva kdy dosáhneme a asi by to ani nemělo být ani naším cílem. Potřebujeme mít přátele a/nebo rodinu kolem sebe, nechceme se úplně zbavit pohodlí, které nás obklopuje. Většina lidí co znám začala první budovat potravinovou soběstačnost, já začal energetikou (stavbou ostrovního domu). Z potravin mám zatím dýně, rajčata, špenát (ten sklízím 2x ročně), trochu goji (kustovnice čínská – superfood), připravuji chov ryb na aquaphonii. Následovat bude záložní zdroj a auto na olej. Závislost na oběživu jsem jen eliminoval – celkové náklady na dům od jara (od 15. týdne včetně) do podzimu jsou 300 Kč/měsíčně (za připojení na internet). Filip, solecito@solecito.cz (mexicky sluníčko)

    • Pěkný den, Vám přeji, Filipe. Máte pravdu z hlediska úplné nezávisosti. Jedna jediná vždycky zůstane. Závislost na okolní přírodě, která nám poskytuje energie i potraviny. Rodinu a přátelé kolem sebe samozřejmě nechci zahodit. To v žádném případě. To je také to cenné, co člověk v životě buduje a co dlouhosáhle získává a pak může velmi rychle ztratit.
      V článku řeším především energetickou nezávislost a závislost na službách, které jsou nahraditelné takovým způsobem, který bude schůdný jak pro toho, kdo to řeší, tak pro jeho okolí. Hlavní podmínkou je zachování ekologického přístupu, funkčnosti a komfortu používání. To jsou aspekty a priority od nejdůležitější. Výsledkem je pak schůdný kompromis. No koneckonců, ani s kustovnicí by se to nemělo přehánět – má projímavé účinky – což mám vyzkoušené sám na sobě 😀
      Součástí řešení, které se snažím dosáhnout, je také nezávislost na oběživu, ale ne proto, abych bez něj dokázal fungovat stále, nýbrž proto, pokud nastane nenadálá situace a hodnota oběživa bude prudce klesat (stoupat asi těžko), abych na to byl připraven a neovlivnilo to přiliš můj život. Proto Vám k eliminaci gratuluji, to se Vám podařilo 😀 a na auto na olej jsem velmi zvědavý. Mě zaujala zase myšlenka auta na stlačený vzduch. Nedochází zde k přeměně skupenství a energie spalováním. Tedy pokud nebudete olej také pouze stlačovat, ale u toho by mě to popravdě pořekvapilo :-/ Přeji hodně úspěchu v bádání a maximum splněných cílů 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *